Testohet me sukses raketa më e fuqishme në botë (Foto)

Testohet me sukses raketa më e fuqishme në botë (Foto)

[ad_1]

Nasa ka kryer një provë të suksesshme të raketës më të fuqishme që ekziston aktualisht.

Motorët në “fazën thelbësore” të raketës u mbajtën në punë për më shumë se tetë minuta, duke simuluar kohën që i duhet SLS për të shkuar nga toka në hapësirë.

Është prova e dytë e tillë për segmentin më të madh të SLS-së, pasi një përpjekje në janar u mbyll herët. SLS do të dërgojë njerëz në sipërfaqen hënore për herë të parë që nga viti 1972. Misioni është pjesë e projektit Nasem’s Artemis, nisur nga administrata Trump në 2017.

Launcher përbëhet nga bërthama portokalli, me katër motorët e saj të fuqishëm RS-25, dhe dy përforcues të bashkangjitur në anët. Testi në Qendrën Hapësinore Stennis, afër Bay St Louis, Misisipi, filloi në 16:37.

Një pendë masive e shkarkimit u zgjerua nga stenda ndërsa motorët lëkundnin tokën. Reja ishte aq e madhe, sa u dallua nga hapësira, nga sateliti Goes-16.

Megjithëse synimi ishte që të ndiznin motorët për tetë minuta, ekipet nga Nasa dhe kontraktori kryesor Boeing u desh vetëm t’i mbanin të ndezur për 250 sekonda (katër minuta) në mënyrë që të mblidhnin të gjitha të dhënat e inxhinierisë që kishin nevojë, shkruan BBC.

Kryetari i Komitetit të Dhomës së SH.B.A.-së për Shkencën, Hapësirën dhe Teknologjinë përgëzoi Nasa për testin e suksesshëm. Demokrati i Teksasit, Eddie Bernice Johnson tha: “Është një histori këmbënguljeje dhe përkushtimi. Testi i sotëm na sjell një hap më pranë kthimit të astronautëve amerikanë në Hënë në përgatitje të eksplorimit njerëzor të Marsit”.

Në vitet 1960, motorët e testuar, u përdorën në raketën masive “Saturn V”, që nisi astronautët Apollo në Hënë.

Para zjarrit të nxehtë të së enjtes, inxhinierët përdorën më shumë se 700.000 galona (2.6 milion litra) lëndë djegëse. Ky shtytës përbëhej nga hidrogjen i lëngshëm, i cili është karburanti i raketës dhe oksigjen i lëngshëm, i cili ndihmon në diegien e karburantit.

Top Channel


[ad_2]
Source link