Porsche sjell makinën elektrike, por a e konkurron dot Tesla-n?

Porsche sjell makinën elektrike, por a e konkurron dot Tesla-n?

[ad_1]

Porsche paraqiti më në fund dy modelet e para të makinave elektrike, Taycan Turbo dhe Taycan Turbo S.

Këto dy makina janë prodhuar që të konkurrojnë kokë më kokë me Tesla Model S.

Nga çfarë është parë deri tani, Tesla merr shpejtësi në më pak sekonda, e ka shpejtësinë maksimale më të lartë, dhe gjasat janë që me një karikim të plotë të arrijë të bëjë më shumë kilometra. Po ashtu, Tesla është më e lirë në çmim.

Megjithatë, Porshce ka thënë se Taycan Turbo ka gjasa që të ketë një performancë më të mirë se Model S.

Marka të tjera luksi pritet t’i futen garës së makinave elektrike në vitin e ardhshëm, që nga BMW e deri te Mercedes.

Po si krahasohen dy makinat e tanishme, Porsche dhe Tesla?