Pas 35 vitesh, Toshiba s’do prodhojë më laptop


Gjigandi japonez Toshiba ka shitur pjesën e tij të fundit të aksioneve në prodhuesin e kompjuterave personal Dynabook.

Kjodo të thotë që firma nuk do të prodhojë më kompjuter ose laptopë, shkruan BBC.

Sharp bleu 80% të Toshiba në 2018 për 36 milion dollarë (27 milion £), dhe tani ka blerë aksionet e mbetura, tha Toshiba në një deklaratë.

Laptopi i parë i Toshiba, T1100, u lançua në vitin 1985. Ai peshonte 4 kg (8.8 paund) dhe punoi me disqe 3,5 inç (8.8 cm).

Vitet e fundit kanë qenë të vështira për konglomeratin: në vitin 2015, firma pësoi një humbje të plotë për 318 milion dollarë.

Në të njëjtin vit presidenti dhe nënkryetari i saj dha dorëheqjen pasi një panel i pavarur zbuloi se kompania kishte mbivlerësuar fitimet e saj për gjashtë vitet e mëparshme.

Top Channel