Huawei do të prodhojë makina elektrike/ Pas sanksioneve nga SHBA, gjiganti teknologjik ndryshon strategji

Huawei do të prodhojë makina elektrike/ Pas sanksioneve nga SHBA, gjiganti teknologjik ndryshon strategji

[ad_1]

Kompania kineze ka në plan të prodhojë automjete elektrike nën markën e vet dhe mund të nisë disa modele këtë vit.

Huawei Technologies Co Ltd është në bisedime me Changan Automobile shtetërore dhe prodhues të tjerë automobilistikë për të përdorur impiantet e tyre të makinave për të bërë automjetet e saj elektrike (EV), sipas dy prej njerëzve që e njohin çështjen, shkruan Reuters. Huawei është gjithashtu në diskutime me Teknologjinë e Energjisë së Re BluePark të Grupit BAIC të mbështetur nga Pekini për të prodhuar EV-të e saj.

Plani paralajmëron një ndryshim potencialisht të madh në drejtim për Huawei pas gati dy vitesh sanksionesh amerikane që kanë shkurtuar aksesin e saj në zinxhirët kryesorë të furnizimit, duke e detyruar të shesë një pjesë të biznesit të saj të smartphone për të mbajtur markën gjallë. Huawei u vendos në një listë të zezë tregtare nga administrata Trump për shqetësimet e sigurisë kombëtare. Shumë drejtues të industrisë shohin pak shanse që bllokimet në shitjen e miliarda dollarëve të teknologjisë amerikane dhe patate të skuqura tek kompania kineze, të hiqen nga pasardhësi i tij.

Një zëdhënës i Huawei mohoi planet e kompanisë për të dizenjuar EV ose për të prodhuar automjete të markës Huawei. “Huawei nuk është prodhues makinash. Sidoqoftë përmes TIK (teknologjisë së informacionit dhe komunikimit), ne synojmë të jemi një ofrues dixhital i orientuar drejt makinave dhe përbërësve të ri të shtuar, duke u mundësuar makinave të ndërtojnë automjete më të mira“.

Huawei ka filluar dizajnimin e brendshëm të EV-ve dhe afrimin me furnitorët në shtëpi, me synimin për të nisur zyrtarisht projektin që nga ky vit, thanë burimet. Richard Yu, kreu i grupit të biznesit të konsumatorëve të Huawei, i cili udhëhoqi kompaninë për t’u bërë një nga prodhuesit më të mëdhenj të smartphone-ve në botë, do ta zhvendosë vëmendjen e tij te EV-të, shkruan Reuters më tej.

EV do të synojnë një segment të tregut masiv, tha një tjetër burim. Changan me bazë në Chongqing, e cila po bën makina me Ford Motor Co, nuk pranoi të komentojë. BAIC BluePark nuk iu përgjigj kërkesave të përsëritura për komente.

Top Channel


[ad_2]
Source link