Gjermania lider në shitjet e veturave elektrike – ky është sekreti

Gjermania lider në shitjet e veturave elektrike – ky është sekreti

[ad_1]

Sipas rezultateve të fundit të shitjeve, Gjermania e ka tejkaluar Norvegjinë në shitjen e makinave plotësisht elektrike që nga fillimi i vitit.

Kështu, tregu më i madh i makinave në Evropë është lider në këtë segment për herë të parë. Në nëntor, 57,533 vetura të reja elektrike u regjistruan në Gjermani, krahasuar me 56.893 në Norvegji.

Norvegjia ka shitur makinat më elektrike në Evropë çdo vit që nga viti 2010, kur Nissan Leaf, makina e parë elektrike e prodhuar në masë, kishte premierën e saj.

Këto shifra japin prova të reja që teknologjia EV po bëhet gjithnjë e më shumë në qendrën evropiane të automobilave, ku Volkswagen Group, BMW dhe Daimler po përgatiten për një nxitje të madhe për vetura elektrike, transmeton KosovaPress.

Edhe pse Norvegjia është shfaqur si pikë e nxehtë rajonale falë subvencioneve bujare të qeverisë, një vend me rreth 6.4 për qind të popullsisë gjermane ka shumë pak hapësirë për rritje të mëtejshme, dhe autoritetet në shumë vende të BE-së po rritin stimujt e tyre për të blerë automjete të elektrizuar, përfshirë Kroacinë fqinje.

Prodhuesit gjermanë do të dyfishojnë ofertat e tyre të makinave EV në 150 modele deri në vitin 2023 dhe do të investojnë 50 miliardë euro deri në vitin 2024.

Megjithëse shifrat e shitjeve kanë fuqizuar, automjetet elektrike janë ende një pjesë e vogël e të gjitha shitjeve të EV në të gjithë Evropën.

Në kontinentin e vjetër, shitjet e makinave elektrike llogariten vetëm 3.1 për qind e regjistrimeve të reja në tremujorin e tretë, sipas Shoqatës Evropiane të Prodhuesve të Automjeteve.

Oreksi i konsumatorëve për modelet elektrike do të testohet më tej vitin e ardhshëm kur prodhuesit gjermanë fillojnë të sjellin modelet konkurruese për ofertën më të favorshme të Modelit 3 të Tesla.

ID.3 i Volkswagen do të fillojë së shpejti të shitet për 30,000 euro, krahasuar me VW Golf klasik duke filluar nga rreth 20,000 euro, ndërsa Model 3 kushton 44,000 euro.

Qeveria gjermane ka rritur gjithashtu stimujt e parave për makina të elektrizuar si pjesë e një pakete të madhe mjedisore.

Përfitimet jepen për veturat e elektrizuara që kushtojnë më pak se 40,000 euro, të cilat duhet të rritin kërkesën për modele më të përballueshme.

Rëndësia e stimujve të qeverisë për tregun ilustrohet nga vendi më i populluar në botë, shitjet në Kinë kanë qenë në rënie për katër muaj pasi qeveria shkurtoi subvencionet.

Kina zë rreth gjysmën e shitjeve në botë të makinave elektrike, SHBA është e dyta dhe Norvegjia është akoma e treta. Në krye të renditjes tani është Gjermania.

Top Channel


[ad_2]
Source link