Fitimet marramendëse të Apple/ Blen një kompani çdo 3-4 javë

Fitimet marramendëse të Apple/ Blen një kompani çdo 3-4 javë

[ad_1]

Apple ka blerë rreth 100 kompani gjatë gjashtë viteve të fundit, ka zbuluar shefi ekzekutiv i kompanisë Tim Cook.

Kjo ndodh çdo tre deri në katër javë, tha ai në mbledhjen vjetore të aksionerëve të Apple të martën. Apple kohët e fundit dorëzoi tremujorin e saj me të ardhurat më të larta të të gjitha kohërave, duke sjellë 111.4 miliardë dollarë në tremujorin e parë të vitit fiskal 2021.

Cook tha në mbledhjen e aksionerëve se blerjet kryesisht kanë për qëllim të marrin pranë vetes teknologjinë dhe talentet. Blerja më e madhe e Apple në dekadën e fundit ishte blerja prej 3 miliardë dollarësh e Beats Electronics, prodhuesi i kufjeve themeluar nga reperi dhe producenti Dr Dre.

Më shpesh, Apple blen firma më të vogla të teknologjisë dhe më pas përfshin risitë e tyre në produktet e saj. Një shembull është PrimeSense, një kompani izraelite e ndjeshmërisë 3D, teknologjia e së cilës kontribuoi në FaceID të Apple.

Apple gjithashtu ka investuar në teknologji back-end që nuk do të ishte aq e dukshme për përdoruesit e iPhone ose Macbook.

Burimi: BBC

Top Channel


[ad_2]
Source link