Filluan shitjet e hibridit tjetër Opel

Filluan shitjet e hibridit tjetër Opel

[ad_1]

Opel u ka ofruar klientëve në Gjermani një SUV Grandland X Plug-In Hybrid me 224 kuaj fuqi.

Grandland X Hybrid bashkohet me të ashtuquajturin Opel Grandland X Hybrid4, i cili ka një makinë me të gjitha boshtet dhe 300 kuaj fuqi. Për dallim prej tij, versioni i ri hibrid transmeton fuqinë vetëm në rrotat e përparme, me 224 kuaj fuqi dhe një çift rrotullues maksimal prej 360 Nm.

Grandland X Hybrid në zemër të automjetit përmban një motor 1.6-litërsh me 180 kuaj fuqi që mundësohet nga një motor elektrik me 110 kuaj fuqi. Energjia elektrike ruhet në bateritë litium-jon 13.2 kWh, dhe një transmetim automatik me 8 shpejtësi përdoret për të transmetuar energji.

Makina mund të udhëtojë deri në 57 km nëse drejtohet vetëm me energji elektrike, e matur sipas standardit të ri WLTP, ndërsa sipas ciklit NEDC, autonomia e drejtimit elektrik është 65 km.

Opel thekson se shumë pronarë të këtij modeli, të cilët përdorin makinën e tyre ekskluzivisht për vozitje në qytet, virtualisht do të jenë në gjendje ta drejtojnë atë gjatë gjithë kohës vetëm në energji elektrike.

Konkretisht, statistikat tregojnë se shumica e drejtuesve të automjeteve në Gjermani që vozisin nëpër qytet nuk kalojnë më shumë se 50 km në ditë, kështu që ata do të jenë në gjendje të rimbushin automjetet e tyre gjatë natës për të qenë të gatshëm për të dalë me energji elektrike ditën tjetër.

Rimbushja e baterisë zgjat më pak se dy orë, me një karikues opsional 7.4 kW.

Shoferëve u ofrohen tre mënyra drejtimi – elektrike, hibrid dhe sport, në varësi të faktit nëse duan të kursejnë karburant ose duhet performanca maksimale e makinës kur të dy motorët benzinë dhe motor elektrik janë ndezur.

Në modalitetin sport, Grandland X Hybrid përshpejton nga 0 në 100 km / orë për 8.9 sekonda, ndërsa shpejtësia maksimale kufizohet në 225 km/h. Çmimi i këtij modeli në Gjermani fillon nga 43.440 euro.

Top Channel


[ad_2]
Source link