BMW nën hetime për falsifikim të numrit të shitjeve

BMW nën hetime për falsifikim të numrit të shitjeve

[ad_1]

Komisioni i Sigurimeve dhe Shkëmbimit i SHBA ka filluar një hetim kundër prodhuesit gjerman të automobilave gjermanë BMW.

Hetimi është nisur për praktikat e paqarta të shitjeve që fryjnë numrin e makinave të shitura, raportojnë mediat amerikane.

Sipas Wall Street Journal, Komisioni i Sigurimeve dhe Shkëmbimit kontrollon praktikat tregtare të BMW në SHBA për të përcaktuar nëse kompania, me ndihmën e tregtarëve të autorizuar, është duke u përpjekur të “zbukurojë” të dhënat për numrin e makinave të shitura, transmeton KosovaPress.

Rregullatorët amerikanë dyshojnë se BMW ka ‘fryrë’ të dhënat e shitjeve me ndihmën e tregtarëve, me shitësit ndonjëherë blerjen e automjeteve nga aksionet e tyre dhe përdorimin e tyre me qira.

Prodhuesit shpesh u ofrojnë shpërblime për praktika të tilla, me qëllim që të përmirësojnë numrin e makinave të shitura, shkruan Business Journal.

“Komisioni i Sigurimeve dhe Shkëmbimit na kontaktoi dhe ne do të bashkëpunojmë plotësisht në hetimin e tyre,” tha një burim për Wall Street.

Top Channel


[ad_2]
Source link