Australia miraton ligjin që detyron ‘Google’ dhe ‘Facebook’ të paguajnë për lajmet

Australia miraton ligjin që detyron ‘Google’ dhe ‘Facebook’ të paguajnë për lajmet

[ad_1]

Australia ka miratuar ligjin e parë në botë që synon të bëjë Google dhe Facebook të paguajnë për përmbajtjen e lajmeve në platformat e tyre.

Legjislacioni i kodit të lajmeve ishte kundërshtuar ashpër nga gjigandët e teknologjisë amerikane. Javën e kaluar Facebook bllokoi të gjithë përmbajtjen e lajmeve për australianët, por ndryshoi vendimin këtë javë pas negociatave me qeverinë.

Pas bisedimeve, ligji u miratua me ndryshime të reja të cilat bëjnë të mundur që Facebook dhe Google të mos i nënshtrohen kodit. Sidoqoftë, të dy kompanitë tani janë zotuar të paguajnë shuma fitimprurëse për disa botues të mëdhenj australianë. Këto marrëveshje janë parë gjerësisht si një kompromis nga gjigandët e teknologjisë.

Ligji i Australisë është parë si një rast i mundshëm prove për rregullore të ngjashme në vendet e tjera për të marrë pagesa nga platformat digjitale për lajmet. Legjislacioni i ndryshuar u miratua në Dhomën e Përfaqësuesve këtë të enjte, pasi kaloi më parë përmes Senatit, thotë BBC.

Top Channel


[ad_2]
Source link